High School Extracurriculars

 
 

May
1st District Meet-Baker
17th Divisional Meet-Laurel
25th-26th State Meet-Great Falls

April

4th-7th State FFA – Billings
6th Roundup/Park City Invite-Columbus
13th Fairview Invite-Fairview
14th Wibaux Invite-Glendive

20th-21st District Music Festival-Miles City
20th Sunshine Meet-Columbus
21st Sidney Invite-Sidney
28th Park City/Harlo Invite-Laurel

MARCH
1st-3rd Southern Divisional Tournament (Girls) in Miles City
1st-3rd State Tournament (Boys) in Butter (Civic Center)

2nd-Science Fair

7th-High School Academic Olympics in Miles City
8th-10th State Tournament (Girls) in Butte (Civic Center)

12th-First Day of Track Practice

13th-FFA District Mechanics @ Huntley Project Payton Zent, Shay Adler, Gabe Eves & Preston Long placed 6th and will compete at State!

29th Snowflake Track Meet in Columbus-Larisah Moreland placed 2nd in High Jump

FEBRUARY
1st @ Jordan
2nd FFA Beef Breeders Competition Miles City
3rd vs Broadus in Hysham
5th FFA District Mechanics in Melstone-No School-CANCELLED
6th vs Northern Cheyenne in Hysham
8th @ Melstone
10th vs Ekalaka in Custer
14th-17th District 4C Tournament in Miles City
21st-24th Southern Divisional Tournament (Boys) in Miles City
26th FFA District in Huntley-No School Shay Adler placed 2nd in Extemp Speaking, Larisah Moreland placed 2nd in Prepared Speaking with a speech titled “Saddle Up”, Sales team Braden Webb, Shay Adler, Max Pokies, & Preston Long placed 5th, Agronomy Team Shay Adler, Preston Long, Payton Zent, & Jordan McMillian placed 5th.  Junior creed speakers Daniel Hopf and Reatta Wood placed 4th and 5th.  Jordan McMillian competed in Creed speaking and Star Greenhand, placing 9th in Creed and 4th in Greenhand. Braden Webb placed 10th in Creed and Madison Batey placed 6th in Prepared Speaking with a speech titled “Who Wins?”

JANUARY
5th vs Terry in Hysham Boys Varsity 30-66 (Terry) Girls Varsity 35-46 (Terry)
6th @ Wibaux Boys Varsity 49-71 (Wibaux) Girls Varsity 22-51 (Wibaux)
9th HSGBB @ Broadview vs Harlowton
12th vs Northern Cheyenne in Hysham RESCHEDULED to February 6th
13th @ Broadus Boys Varsity 39-49 (Broadus) Girls Varsity 33-57 (Broadus)
19th @ Ekalaka RESCHEDULED to January 30th
20th vs Wibaux in Custer Boys Varsity (Wibaux) Girls Varsity 30-54 (Wibaux)
26th @ Terry
27th vs Reedpoint/Rapelje in Custer
30th @ Ekalaka

DECEMBER
**These dates are for both Boys and Girls High School Basketball unless otherwise noted.
8th Broadview/Lavina Tipoff Tournament Boys vs Fromberg 49-50 (Fromberg) Girls vs Laurel Frosh 20-38 (Laurel)
9th Broadview/Lavina Tipoff Tournament Boys vs Broadview/Lavina 37-63 (B/L) Girls vs Broadview/Lavina 34-26 (Rebels)
15th vs Northern Cheyenne in Busby Boys Varsity 57-48 (Rebels) Girls Varsity 30-55 (N. Chey.)
16th vs Jordan in Custer Boys Varsity 21-50 (Jordan) Girls Varsity 36-43 (Jordan)
20th Christmas Concert 7:00pm
21st vs Melstone in Hysham Boys Varsity 17-67 (Melstone) Girls Varsity 38-45 OT (Melstone)
22nd @ Fromberg CANCELLED

November 2017
2nd-4th Divisional Volleyball-Laurel

11/2 Game 1 vs Grass Range/Winnett 25-21, 25-22, 21-25, 25-23, 15-12 (Rebels)
Game 2 vs Bridger 22-27, 17-25, 15-25 (Bridger)
11/3 Game 3 vs Harlowton 25-15, 25-23, 25-11 (Rebels)
Game 4 vs Grass Range/Winnett 25-16, 25-23, 21-25, 23-25, 15-10 (Rebels)
11/4 Game 5 vs Roy/Winifred 19-25, 28-26, 25-15, 18-25, 14-16 (Roy/Winifred)

9th-11th State Volleyball-Bozeman

7th Fall Music Concert 7:00pm
9th-11th FFA @ John Deere Ag Expo in Bozeman
13th Honor Band Competition in Colstrip
14th Honor Choir Competition in Colstrip
16th 1st Day of HS Boys & Girls Basketball Practice

October 2017
5th VB @ Park City JV 21-25, 17-25, 15-10, 4-15 (Park City) Varsity 25-12, 25-23, 26-24 (Rebels)
7th VB vs Fromberg in Hysham JV 25-13, 25-17, 15-11 (Rebels) Varsity 25-6, 25-12, 25-11 (Rebels)
7th FB vs Fromberg in Hysham 58-13 (Rebels)
12th VB @ Fromberg Varsity 25-4, 25-13, 25-15 (Rebels)
13th VB vs Terry in Custer Varsity 25-14, 25-23, 25-19 (Rebels)
13th FB vs Northern Cheyenne @ Busby 46-12 (Rebels)
14th VB @ Absarokee JV 25-16, 25-21, 15-9 (Rebels) Varsity 23-25, 25-17, 25-15, 25-13 (Rebels)
16th FFA Judging @ NILE Results: Sales & Service team-19th out of 32 teams. Individuals- Shay 17/116 kids and Max 65/116 kids. Livestock team-30th out of 59 teams. Individuals- Madison 143/400+ kids.
19th FB vs Fromberg/Bridger in Custer 26-53 (Bridger)
20th VB vs Jordan in Hysham Varsity 25-15, 25-9, 25-11 (Rebels)
21st VB vs Bridger in Custer Varsity 23-25, 25-20, 13-25, 17-25 (Bridger)
25th-29th National FFA Convention-Indianapolis
26th-28th District Volleyball-Absarokee

10/26/17 Game 1 vs Park City 17-25, 25-16, 25-7, 25-17 (Rebels)
Game 2 vs RPR 12-25, 21-25, 28-30 (RPR)
10/27/17 Game 3 vs Roberts 25-8, 25-16, 25-19 (Rebels)
Game 4 vs Absarokee 25-16, 25-9, 25-18 (Rebels)
10/28/17 Game 5 vs RPR 19-25, 28-26, 25-15, 18-25, 14-16 (RPR)

 

September 2017
1st VB Roberts @ Hysham 25-9, 25-9, 25-3 (Rebels)
2nd FB @ Rudyard @ 1:00pm 26-60 (North Star)
2nd VB RPR @ Custer 25-18, 25-17, 25-11 (Rebels)
7th VB Park City @ Hysham JV 21-25, 23-25, 6-15 (Park City) Varsity 25-11, 25-14, 25-18 (Rebels)
7th District Leadership School – FFA in Worden
8th VB @ Belfry 25-8, 25-7, 25-8 (Rebels)
8th FB Winnett/Grass Range at Hysham 7:00pm CANCELLED
12th VB Absarokee at Custer JV 23-25, 25-23, 15-4, 15-11 (Rebels) Varsity 25-13, 25-23, 25-22 (Rebels)
15th VB @ Bridger JV 7-25, 15-25, 15-13, 4-15 (Bridger) Varsity 12-25, 14-25, 18-25 (Bridger)
16th FB Shields Valley @ Custer 7:00pm Homecoming 8-32 (Shields Valley)
22nd FB @ Reedpoint/Rapelje@ Reedpoint 30-39 (Reedpoint)
22nd VB @ Reedpoint/Rapelje @Reedpoint no score reported (Rebels)
23rd VB Roundup Tournament no scores reported
28th VB @ Plenty Coups @ Pryor 25-13, 25-15, 25-13 (Rebels)
30th FB @ Roy/ Winifred@ Winifred 62-28 (Rebels)
30th VB at Roy/Winifred @ Winifred 15-25, 25-17, 25-20, 10-15 (Winifred)

 

 

August 2017
11th 1st VB & FB Practice
17th FIRST DAY OF SCHOOL!!!
26th VB Tourney @ Broadview/Lavina

28th JVFB Bridger @ Custer 6:00pm